Banner

ثبت نام

Banner

تاثیر مسایل مالی در زندگی مشترک!

khobekhodet-15
ب

یکی از ضرورت ها، پیش از آغاز زندگی مشترک، توافق بر سر اشتغال زن در خانواده است. بهتر است درباره ی محیط کار، ساعت کاری و مسائلی از این دست صحبت به میان آورده شود؛ تا همه چیز برای شروع یک زندگی بی دغدغه آماده باشد. شاید در نگاه اول بسیار پیش پا افتاده به نظر برسد، اما گاهی زوج های جوان حتی بر سر نحوه ی هزینه کردن حقوق زن، دچار اختلاف می شوند. هرچند قانون و شرع این حق را به زن داده است که حقوق خود را صرفا برای خودش هزینه کند و هیچ گونه اجباری برای تقبل بخشی از هزینه های زندگی را ندارد؛ اما پس از ازدواج عموم خانم ها در تامین هزینه ها مشارکت می کنند. پس این امر نباید با هیچ نوع فشاری « چه برای هزینه کردن و چه برای عدم هزینه » از جانب آقایان رو به رو شود.

اشتغال مرد

مسائلی که به اشتغال مرد در خانواده و منبع درآمد وی، مربوط می شود از مهمترین و جنجالی ترین بحث های پیش از ازدواج به شمار می رود. مرد ها اغلب دوست ندارند درباره ی درآمد خود به طور شفاف و صریح صحبت کنند. هر چند این مورد شامل حال تمام مردها نمی شود؛ اما درصد بسیاری از آنها را در بر می گیرد. از سوی دیگر زن ها ترجیح می دهند با درآمد مشخصی سر و کار داشته باشند؛ که بدانند برای چه مبلغی در ماه باید برنامه ریزی کنند و خود را برای زندگی در سطحی آماده کنند. اصلی ترین منبع مالی هر خانواده ای، درآمد ماهیانه ی مرد خانواده است. بیکاری و مشکلات اقتصادی که هر مردی در حوزه ی کاری اش با آن دست به گریبان می شود مستقیما در زندگی اعضای خانواده اثر می گذارد.

تاثیر مسایل مالی در زندگی مشترک!

توقعات مالی تان را به طور شفاف بیان کنید

درگیری های مالی زمانی بروز می کنند که اولین اختلاف سلیقه در خرید یا هزینه کردن رخ نمایی می کند. ممکن است از دیدگاه مرد خانواده، هزینه ی چند میلیونی برای لباس عید، امری خلاف عرف و خارج از بودجه ی خانواده باشد، اما از دید زن یک حق طبیعی و امری پیش پا افتاده به نظر برسد. یا ساده تر از این حرف ها، مثلا صرف یک وعده ی غذایی در یک رستوران متوسط در طول هفته، از دید یک طرف ولخرجی به حساب بیاید و از طرف دیگر یک تفریح کم خرج.

پس لازم است، پیش از ازدواج درباره ی ساده ترین و پیش پا افتاده ترین مسائل مالی با همدیگر صحبت کنید. درباره ی دیدگاه های مالی طرف مقابل از او سوال کنید. سوال هایی طرح کنید که حساسیت ها و نقاط ضعف طرف مقابل بروز پیدا کرده و شناخته شود. برای شناخت بهتر با هم ملاقات هایی داشته باشید و سعی کنید نحوه ی خرج کردن و مدیریت هزینه ها را به طور دقیق و شفاف بررسی کنید.

آینده ی زندگی تان را ترسیم کنید

بسیاری از افراد برای هر سال از زندگی خود برنامه ریزی دقیقی دارند، حساب دخل و خرج زندگی را به خوبی نگه می دارند و معتقدند هر ماه باید بخشی از حقوق، صرف پس انداز شده و برای هر اتفاق غیر قابل پیش بینی آماده بود. در مقابل هستند افرادی که در لحظه زندگی می کنند و اعتقادی به حساسیت های گروه اول ندارند. اغلب حقوق شان تا سر برج دوام نمی آورد، اهل پس انداز نیستند و ولخرجی کردن در رستوران ها و مراکز خرید را یک نوع تفریح به حساب می آوردند. پس ازدواج این دو دسته با هم دیگر می تواند تبدیل به یک فاجعه ی تمام عیار شود؛ اگر از قبل با هم سر مسائل مالی به توافق نرسیده باشند. اگر زن و مرد در تک تک مسائل زندگی شان نتوانند نکته ی تعادل را بیابند زندگی آرامی نخواهند داشت.

مشورت کنید

برخی از خانواده در همان آغاز، برای مدیریت مالی، توافق می کنند که هر لحظه از زندگی، برای صرف حتی یک ریال، با هم مشورت داشته باشند. چرا که همیشه گفته اند، استفاده از عقل دیگران نشانه ی خردمندی است. اگر این مشورت در مسائل مالی اتفاق نیوفتد باز هم منشا بروز اختلاف خواهد بود. به هر حال باید روشن شود که چند میلیونی که در طی سال گذشته ذخیره کرده ایم باید صرف خرید یک وسیله ی جدید برای منزل شود یا یک مسافرت دسته جمعی!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner